Доц. Спас Ташев: Бъдещият премиер не трябва да бъде еднакво отдалечен от партиите, а да бъде еднакво приемлив и диалогичен с всички
Доц. Спас Ташев е началник на департамент „ Демография “ в ИИНЧ-БАН, а също по този начин преподава в Катедра „ Национална сигурност и обществена администрация “ при Правно-историческия факултет на ЮЗУ „ Неофит Рилски “, Благоевград. Той е създател и пръв шеф на Културно-информационния център на Република България в Скопие и някогашен заместник-председател на Държавната организация за българите в чужбина.
За една част от народа ни има нова мантра:
били сме се нуждаели от равноотдалечен министър председател, с цел да тръгнела България напред.
За нас обаче това обръщение не е напълно ново. В началото на 90-те мощно спореният президент на днешна Северна Македония Киро Глигоров стартира концепцията, че страната му трябвало да бъде равноотдалечена от всички свои съседи. Тогава той използва чуждосъставната дума " еквидистанция ", обявявайки я за македонска.
Видяхме до какво докара тази равноотдалеченост. Бе наложено най-отдалечена да е България, а най-неотдалечена да е Сърбия. Което оказа помощ точно на неотдалечените сръбски служби да му създадат атентат. Приписаха го на българската " Мултигруп ", което пък стана мотив за всеобщи арести и жестоки физически изтезания на обвинените, които пък напълно неслучайно бяха единствено македонски българи.
Този образец демонстрира какъв брой демагогска може да бъде равноотдалечеността и какви провали може да нанесе!
Една страна не може да се управлява с отдалечаваща ненавист!
Една страна би трябвало да се управлява със скъсяваща дистанцията обич!
Затова бъдещият български министър председател не би трябвало да бъде еднообразно далечен от политическите партии, а да бъде еднообразно допустим и диалогичен с всички или най-малко с главните. Само по този начин ще има доверие и ще се върви напред!